2020 Gegužės 29 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Pacientų skaičius poliklinikose kerpamas per pusę

  • Įkelta: 2020-05-22
Eglės Červinskaitės nuotrauka

Yra žmonių, kurie karantino švelninimo laukė kaip patekančios saulės – jiems svarbu patekti į gydymo įstaigas. Nuo gegužės 18-osios pacientus PSPC, Ligoninės konsultacinė poliklinika pacientus jau priima, žinoma, laikydamosi visų saugumo reikalavimų. Kaip joms sekasi, ar užteko laiko tinkamai pasiruošti, ar pakanka apsaugos priemonių medikams, kaip saugotis turi pacientai?

Karantinas Lietuvoje būtų pratęstas iki gegužės 31 d., nustatant naujas karantino švelninimo priemones. Anot valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, epidemiologinė situacija šiuo metu vertintina kaip gera. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad jau laikas grįžti į visiškai įprastą gyvenimo ritmą.

Nuo gegužės 18 d. leista lankyti pacientus gydymo įstaigose. Svarbu tai, kad jų vadovai turės nustatyti lankymo tvarką. Nuo karantino pradžios buvo leidžiama lankyti tik pacientus, kurių būklė yra terminalinė, t. y. žmogus serga nepagydoma ir progresuojančia liga, taip pat, kai lankomi vaikai iki 14 metų amžiaus, gydančiam gydytojui leidus. Tai reiškia, kad, gydymo įstaigoms pasiruošus, pavyzdžiui, vyrams bus leista dalyvauti gimdymuose – iki šiol tai buvo draudžiama.

Visas kitas planines sveikatos priežiūros paslaugas leista atnaujinti jau praėjusią savaitę, numačius, kaip įstaigos tam turi pasiruošti.

Tauragės pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius Donatas Petrošius pasakoja, kad pacientai yra priimami įstaigos darbo laiku gydytojo ar kito asmens sveikatos priežiūros specialisto sprendimu ir tiksliai vizitui paskirtu laiku. Pirmuoju įstaigos darbo atnaujinimo etapu priimamų pacientų skaičius ribojamas iki 50 proc., t.y. ne daugiau kaip 170 pacientų per dieną, po 2 savaičių – iki 255 pacientų, trečiajame etape, epidemiologinei situacijai šalyje neblogėjant, ASPP apimtys didinamos iki įprasto įstaigos veiklos, teikiant prioritetą nuotolinei konsultacijai. Atsižvelgiant į pacientų srautų valdymo principus numatytos atskiros priėmimo valandos ir patalpos. Detalesnė informacija skelbiama įstaigos internetinėje svetainėje.

– Svarbiausias neaiškumas – kiek ilgai turėsime teikti Karščiavimo klinikos veiklą. Taip pat, kadangi pastate esame ne viena įstaiga, kyla klausimų, ar visos pastate vykdančios veiklą įstaigos tinkamai pasiruošė paslaugų atnaujinimo planus, ar bus pakankama jų įgyvendinimo kontrolė, – svarsto PSPC vadovas.

Paslaugų atnaujinimui, pasak jo, laiko skirta mažai, nes pakankamai daug laiko prireikė tvarkos paruošimui, derinimo procedūroms, darbuotojų supažindinimui, infrastruktūros paruošimui, tačiau sprendimus paskutiniu laikotarpiu, ne tik dėl atnaujinimo, reikėjo priiminėti operatyviai.

D. Petrošiaus manymu, asmens apsaugos priemonių įstaiga turi pakankamai.

Paklaustas, ką mano apie ministro reikalavimą riboti medikų darbas keliose įstaigose, ar Tauragės PSPC tai labai aktualu, direktorius teigė, kad jam nekorektiška būtų vertinti aukštesnių institucijų sprendimus – jie, jo nuomone, teisingi, tačiau reikalaujantys didelio darbo asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams ir administracijai.

– Sumanymas organizuoti keliose įstaigose dirbančių medikų darbą ciklais – sunkiai įgyvendinamas, be to, jis yra rekomendacinis.  Stengsimės vykdyti šias rekomendacijas arba šios grupės darbuotojus tikrinsime  dažniau. Tokių darbuotojų, kurie dirba ne tik PSPC, bet ir kitose įstaigose, turime 30, – sakė D. Petrošius.

D. Masiulionis, Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai, irgi įsitikinęs, kad toks  ministro sprendimas dėl ciklinio darbo reglamentavimo paslaugų prieinamumo nepagerins.

– Jau dabar gydytojai, nenorėdami turėti neapibrėžtų darbo sąlygų ir ateities, palieka papildomas darbovietes. Tauragės ligoninei, kaip ir kitoms regioninėms, rajoninėms ligoninėms, teks spręsti šio rekomendacinio sprendimo pasekmes, – teigė jis.

D. Masiulionis pasakojo, kad ligoninės konsultacijų poliklinika antra savaitė dirba pagal ambulatorinių paslaugų atnaujinimo planą, planinė ortopedinė stacionarinė pagalba pradėta teikti savaite anksčiau, laikantis būtinųjų prevencinių priemonių.

– Kol kas poliklinikoje teikiama tik dalis konsultacijų, dirbama apie 30 proc. pajėgumu, nes tiek yra poreikio iš pacientų. Laiko pasiruošti pakako, gydytojai pratinasi prie pakitusių darbo sąlygų. Tikėtina, kad kontaktinių konsultacijų kiekiai ir poreikis per ateinančius mėnesius didės lėtai. Ankstesnio planinių konsultacijų kiekio greičiausiai šiais metais nepasieksime. Nuotolinės (telefoninės) konsultacijos, nepriklausomai nuo karantino trukmės, greičiausiai visam laikui pakeis dalį kontaktinių konsultacijų ateities paslaugų pasiūloje, – mano D. Masiulionis.

Apsaugos priemonių, pasak jo, Konsultacijų poliklinikai pakanka, įstaigos turimas rezervas – keliems mėnesiams. Jos šiuo metu po buvusio kainų šuolio pinga, gerėja kokybė, pasiūla rinkoje. Viešųjų pirkimų skyrius, sakė D. Masiulionis, analizuoja situaciją ir pagal poreikius formuoja įstaigos apsaugos priemonių rezervą, nes dabartinio karantino metu paaiškėjo įstaigos darbuotojų poreikiai, pasirinkimai, todėl galima racionaliau įsigyti apsaugos priemonių,

– Pacientus kviečiame registruotis ir konsultuotis. Tvarka nepasikeitė – siuntimai išlieka reikalingi konsultacijoms, bet jau dirba ir dauguma šeimos gydytojų ne vien nuotoliniu būdu. Atvykti į polikliniką konsultacijai yra saugu, kadangi turime tikslų indikatorinį monitoringo šaltinį – mobilųjį patikros punktą, kuriame nuolat tiriame populiaciją įvairiomis imtimis. Mobilusis punktas ligoninės personalui padėjo suprasti ir tiksliai vertinti situaciją ir epidemijos piko metu –Tauragės apskrityje didelio infekcijos paplitimo nebuvo, nėra ir dabar nustatoma naujų atvejų, nes žmonės laikosi karantino taisyklių, – pasakojo direktoriaus pavaduotojas.

Atvykstant į Konsultacijų polikliniką, pasak jo, kol kas teks taikytis prie įstaigos taisyklių, paslaugų teikimo prailgėjimo ir kitų nepatogumų, bet saugumo reikalavimai karantino laikotarpiu reglamentuoti teisiškai. 

Ketvirtadienį paryčiais į Žalgirių mikrorajoną skubėjo net penki ugniagesių ekipažai – juos pasiekė pagalbos šauksmas iš „Žvaigždutės“ lopšelio-darželio. Jo rūsyje užsidegė elektros instaliacija. Išsamiai apie gaisro priežastis ir pasekmes – tiesiai iš įvykio vietos.

Penktadienio duomenimis, paskutines dvi savaites Tauragėje naujų koronaviruso atvejų neužfiksuota. Iš aštuonių sirgusiųjų septyni jau pasveiko.

Antroje savaitės pusėje šalyje išsilaikys gaivesni orai, pūs žvarbokas vėjas, o vietomis nuvilnis lietus. Bene gražiausia ir šilčiausia šios savaitės diena numatoma šeštadienį, kuomet temperatūra vietomis šoktels iki 19 laipsnių. Tačiau sekmadienį sulauksime pokyčių.

Lietuvoje, kaip ir Europoje, populiariausias  narkotikas vis dar yra kanapės. Daugiau negu 70 proc. jaunimo mūsų šalyje teigia, kad būtų labai lengva įsigyti kanapių, o kas ketvirtas jaunuolis prisipažįsta, kad bent kartą yra jų vartojęs. Paaugliai neretai tiki, kad kanapes vartoti nepavojinga arba kad tai tik lengvas narkotikas. Tiesa ta, kad „lengvi“ narkotikai neegzistuoja. Nuo visų rūšių narkotikų žmogus gali tapti priklausomas ir bet koks narkotikas gali tapti mirties priežastimi.

Šią savaitę paaiškėjo dar vienas kandidatas šių metų Seimo rinkimų kovoje. Tauragės socialdemokratai nusprendė kelti savo pirmininką Darių Petrošių. Iki šiol Tauragės vienmandatėje rinkimų apygardoje buvo aiškūs tik du kandidatai – konservatorius Arūnas Valinskas, deleguotas partijos centrinio štabo, ir tauragiškė Seimo narė, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Tauragės skyriaus pirmininkė Aušrinė Norkienė.