2020 Rugsėjo 23 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

„Daiktų istorijos“: iš ekrano – į Tauragę

  • Įkelta: 2020-06-05

Šį savaitgalį švenčiamas 513-ąjį Tauragės gimtadienis bus kitoks, bet ne mažiau įdomus. Štai Tauragės krašto muziejus „Santaka“ penktadienį, 16 val., kviečia pasitikti miesto gimtadienį kartu ir pabendrauti su įdomiais žmonėmis – LRT laidos „Daiktų istorijos“ kūrybine grupe –Sauliumi Pilinkumi ir Edita Mildažyte. Susitikimas su jais – pernai didžiulio susidomėjimo sulaukusio ir šiemet tęsiamo kultūrinių renginių ciklo „Kultūros muitinė“ dalis.

Kodėl muitinė?

Apie pernykštės „Kultūros muitinės“ renginius „Tauragės žinios“ rašė ne kartą. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Kultūros, turizmo projektų ir viešųjų ryšių specialistė Agnė Vitartaitė primena  – renginių ciklas Kultūros muitinė“ atnaujintose pilies menėse vyksta įvairiomis kultūros ir meno temomis. Muitine renginių ciklą nutarta pavadinti siekiant pabrėžti pastato daugialypiškumą ir istorinę tapatybę.

– Pavadinimas – aliuzija į tai, jog pastatas ne tik daugybę kartų keitė paskirtį, bet čia nuo seno vyko ir kultūros mainai. Mat čia šeimininkavo ir rusai, ir vokiečiai, kol galiausiai Pilis tapo Tauragės simboliu ir tapatybės dalimi. Šiandien Pilies rūsiuose įrengtos prašmatnios menės, sąlyginai pavadintos Kultūrinių derybų, Deklaracijų ir Diplomatijos menėmis, su ampyrinio stiliaus baldais ir interaktyviomis technologijomis. Ši erdvė atitinka ir gali patenkinti šiuolaikinio kultūros vartotojo poreikius – tai netradicinė, savitos architektūros ir istorijos vieta. Tokio tipo patalpų Tauragės rajono teritorijoje nėra, – teigia A. Vitartaitė.

Dalyvių skaičius ribojamas

O ar dėl koronaviruso paskelbtas karantinas nesugriovė „Kultūros muitinės“ planų? Pasak A. Vitartaitės, dėl karantino paskelbimo ir viešųjų renginių apribojimo renginio formatas keitėsi. Dėl pasikeitusių aplinkybių renginių dalyviai vis dar turės galimybę gauti „kultūros muitinės“ pasą, renginio anspaudą, tačiau, priešingai nei pernai, nebebus renkami aktyviausi dalyviai. Taip nuspręsta, kadangi į kai kuriuos renginius dalyviams teks registruotis, todėl tikėtina, kad ne visi norintys galės apsilankyti.

Beje, dėl karantino dalyvių skaičius ribojamas. Būtina registracija telefonu arba el. paštu.  Primenama, kad renginyje negali dalyvauti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai (karščiavimas, kosulys, dusulys), būtina laikytis asmens higienos reikalavimų (rankų higiena, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo ir kt.), būtinos veido kaukės ir pirštinės, o nesilaikantiems taisyklių gresia administracinė atsakomybė.

– Registracija į šį renginį užsipildė per 3 dienas. Apgailestaujame, kad nemažai žmonių nebeturėjo galimybės užsiregistruoti. Labai tikimės, kad pavyks renginį transliuoti gyvai arba padaryti įrašą, – teigia A. Vitartaitė.

Susitikimas su istorija

Balandį LRT laidoje „Daiktų istorijos“ buvo rodomas reportažas apie Tauragę. „Tauragė yra pasienio miestas su visais šiai sąvokai būdingais atributais – muitine, vadinasi, būtinai ir kontrabanda. Buvo gabenama viskas, kas paklausu – nuo draudžiamos spaudos iki anodijos, kuria kvepėjo miesto turgus ir gyvenamieji namai. Tai ir strategiškai svarbūs keliai, ir traktai, kuriais iš Vakarų Europos į Rusijos sostinę važiavo daugybė anuometinių garsenybių, menininkų ir didikų. Tai ir pasienis, kuriam kiekvienas karinis konfliktas lėmė daugiau nei kitur nuostolių gaisrų ir sugriovimų. Tai ir vadinamoji Molotovo ugnies linija – taip ir neaišku, kam skirta – gynybai, kaip buvo teigiama, ar puolimui užmaskuoti. Tai ir Tauragės konvencija, 1812 m. pasirašyta tarp Rusijos ir Vokietijos, kuri iš esmės sustabdė Napoleono veržimąsi į Europą, o vokiečiai šią datą laiko nacionalinės valstybės ištakomis. Ir dar seniausia valstybės sienos atkarpa, nepakitusi 500 metų“,  – rašoma laidos puslapyje.

Birželio 5 d., 16 val., vyks susitikimas su laidos rengėjais – Sauliumi Pilinkumi ir Edita Mildažyte. Laidos rengėjai papasakos laidos užkulisius, kaip vyksta laidos filmavimai, kokių įdomių faktų pavyko rasti ir ką naujo atkapstė apie Tauragės kraštą.

Dar bus kino, tautodailės ir kulinarijos

Kultūros muitinės renginių ciklas tęsis kulinarinio paveldo, kino bei tautodailės temomis. Bendradarbiaujant su Liutauru Čepracku ir Tauragės regiono kulinarinio turizmo atstovais bus pristatomos Lietuvos gastronomijos tradicijos, maisto kultūra, organizuojama demonstracija bei maisto degustacija. Bendradarbiaujama su analoginio kino festivaliu „Pirmoji banga“, jau daug metų kviečiančiu žiūrovus į kino sales Vilniuje ir Kaune. „Kultūros muitinės“ renginio metu, akompanuojant gyvai muzikai, Aleksas Gilaitis pristatys du filmus.

LR Seimas 2020 metus paskelbė Tautodailės metais, duoklę jiems atiduos ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Birželį „Kultūros muitinė“ bus skirta būtent tautodailei. Bendradarbiaujant su LTS Vilniaus krašto tautodailininkų – meno kūrėjų bendrija muziejus surengs karpinių plenerą „Tautodailė vydūniška dvasia“. Plenero metu tautodailininkai bus supažindinti su

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ etnografijos ekspozicija bei fondais, Tauragės krašto gamtinėmis ir kultūros vertybėmis. Tai taps kūrybine inspiracija tautodailininkams – meno kūrėjams, kurie iš popieriaus sukurs karpinius, iš kurių vėliau bus surengta atskira paroda bei kūrybinės karpymo dirbtuvės tauragiškiams. Darbai po plenero pasiliks muziejaus fonduose. Pasak A. Vitartaitės, muziejus ypač dėkingas Vilijai Jurkuvienei, kuri bendradarbiauja organizuojant plenerą.

– Tiesa, visi šie renginiai – tik numatomi, – įspėja A. Vitartaitė, – jie vyks tik palankiomis aplinkybėmis, jei neatsitiks nieko nenumatyto. Todėl sekite naujienas muziejaus tinklapyje ir „Facebook“ paskyroje – ten patalpinsime visas naujienas, renginių datas ir aktualią informaciją.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė.

 

Per gimtadienį gėles dovanoti įprasta, tačiau Tauragės 513-ojo gimtadienio „puokštė“ – išties neeilinė. Tai ištisas rožynas J. V. Kalvano parke, kuriame – kone 500 rožių kerų.

Antroje savaitės pusėje sulauksime permainų.Savaitgalį temperatūra svyruos apie 20–26 laipsnius šilumos, ypač šiltas numatomas sekmadienis. Tačiau net ir šiltomis poilsio dienomis labai ramu nebus. Šeštadienį daugelyje vietovių nušniokš lietus, kai kur griaudės perkūnija. Sekmadienį pirma dienos pusė, tikėtina, bus ramesnė, tačiau po pietų yra tikimybė, jog vėl sulauksime lietaus ir perkūnijos debesų.

Tauragės rajono savivaldybė jau keletą metų žada imtis prie Muzikos mokyklos esančios, tauragiškių dar daržovių turgeliu vadinamos prekyvietės rekonstrukcijos. Panašu, jog planai jau pradedami įgyvendinti – internete paviešinta prekyvietės vizualizacija. O ji šiek tiek primena Vilniuje jau veikiantį Benedikto turgų, kuriame miestiečiai ne tik apsiperka, bet ir užsuka pavalgyti.

Vasario pabaigoje Tarybos socialdemokratų frakcijos narys, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktoriaus pavaduotojas-vyriausiasis fondų saugotojas Viktoras Kovšovas darbo vietoje buvo aptiktas galimai neblaivus. Nors darbe gėręs jis viešai neigė, muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus buvo įsitikinęs, jog įrodymų pakanka. Atleisti V. Kovšovo muziejus iki šiol negali, nes šis nuo to laiko, pramaišiui su atostogomis, tebetęsia nedarbingumą. Politiko elgesį svarstyti ėmėsi Tarybos etikos komisija, kurios pirmininkė yra jo bendrapartietė Rita Grigalienė. Tačiau žurnalistams prie jo prisijungti nebuvo leista. Visgi pavyko išsiaiškinti, jog V. Kovšovas savo garbę ketina ginti teisme.

Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį skelbia apie 3 naujus COVID-19 atvejus Lietuvoje. Iš viso jų šalyje yra 1687.

Likimas skaudžiai paženklino 2020 m. vasaros pradžią – birželio 3-ąją, vos paminėjusi savo 88-ąjį gimtadienį, savo gyvenimo kelią baigė visų mylima ir gerbiama buvusi Tauragės mokytoja Zofija Rimkienė.

Tinklaraščio „Cukrinis avinėlis“ kūrėja Berta Guruckė sudarė sąrašą lankytinų vietų visoje Lietuvoje, kurios įdomios šeimoms su vaikais.

Tauragiškių pamėgtas kirpėjas-plaukų stilistas-koloristas Vytenis Partikas nuo birželio 1-osios palieka XQ grožio namus ir kraustosi darbuotis į Dariaus ir Girėno gatvėje įsikūrusį grožio saloną STUDIO B. Anot jo, sugriežtėjusios karantino sąlygos į iki šiol puikiai sutarusį kolektyvą įnešė sumaišties, o grožio salono savininkė, užuot atsižvelgusi į grožio salono senbuvių pageidavimus, darbo vietas ėmė nuomoti dar tik besimokančioms, nereiklioms grožio specialistėms.

Atėjus vasarai pailsėti gamtoje kviečia Balskų poilsiavietė. Poilsiautojų patogumui seniūnija sutvarkė ir pagražino paplūdimį, pastatė lauko baldus – suolus, stalus.

Paskutiniame tarybos posėdyje priimtas sprendimas steigti dar vieną darželio grupę Žygaičių gimnazijoje. Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas teigė, jog grupė steigiama pagal poreikį – vietos darželyje laukia 24 žygaitiškiai.

Visam pasauliui smogusi koronaviruso krizė daugeliui menininkų, atlikėjų išmušė žemę iš po kojų – jie liko be pasirodymų, taigi ir be galimybės užsidirbti. Garsusis tauragiškis Liudas Mikalauskas, Tauragės muzikos festivalio sumanytojas, ne tik nesiskundžia sunkia padėtimi, bet ir, vyriausybei laipsniškai didinant renginių dalyvių skaičių, toliau planuoja jubiliejinį festivalį ir žada parodyti tauragiškiams lobius, rastus mūsų šalyje – mat atlikėjai iš užsienio atvykti negalės.

Prieš mėnesį Tauragės policijos pareigūnai patikrinimui sustabdė vairuotoją, kuriam nustatytas 2,01 promilės girtumas. Vairuotojo būta įtakingo – prireikus vykti į ligoninę kraujo mėginiui, jis įtikino kraują už jį duoti savo draugą. Negana to, vyrams talkino ir pažįstama Tauragės ligoninės darbuotoja, sutikusi užmerkti akis prieš vyrų klastą.

Karantinas dar labiau išryškino įsisenėjusią bėdą: įsidarbinti vyresniems žmonėms ir anksčiau buvo nelengva, o dabar, baiminantis koronaviruso grėsmės, jiems likti darbo rinkoje tampa dar sudėtingiau. Vieni, bijodami dėl sveikatos, iš darbo išeina patys, kiti atleidžiami. Tauragės užimtumo tarnyba patvirtina: šiemet darbo ieškojo kone dvigubai daugiau vyresnių nei 50 m. žmonių nei pernai per tą patį laikotarpį. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristabdyti senjorų atleidimus ketina subsidijomis.

Praėjusią savaitę rajono savivaldybė pranešė jau birželį pradėsianti žvyruotos T. Ivanausko gatvės atkarpos asfaltavimą. Tarybos posėdyje priimtas sprendimas iš žvyrkelių programos lėšų asfaltuoti gatves, kuriose nereikia įrengti nuotekų tinklų – I. Simonaitytės, Beržės, Pūtvės ir Taurų kaimo Sodybos g. Be to, Tauragės rajono gatvių asfaltavimui vyriausybė šią savaitę skyrė dar 1,7 mln. eurų. Šis sprendimas ypač pradžiugins Jovarų mikrorajono Laisvės gatvės gyventojus – bus atnaujinama jos asfalto danga. Darbus planuojama pradėti birželio mėnesį ir užbaigti rudenį.

Savivaldybės Taryba, kaip ir kasmet, tvirtina savivaldybės įmonių veiklos ataskaitas. Šios savaitės posėdyje politikams už darbą atsiskaitė Tauragės butų ūkis, Autobusų parkas, TRATC, „Tauragės vandenys“ bei UAB „Dunokai“. Įmonės vadovė Gintarė Rakauskienė dar pernai rudenį, vos perėmusi įmonės vairą į savo rankas, situacija įmonėje buvo pasibaisėjusi ir teigė tokio neūkiškumo dar nemačiusi. Tada ji paprašė audito. Dabar, svarstant įmonės ataskaitą, apžvelgtos ir audito išvados. Ji buvo teisi – situacija įmonėje prasta: transportas pasenęs, kainos už paslaugas nepadengia sąnaudų. Maža to, paaiškėjo, jog įmonės sąskaita buvo tvarkomi jai nepriklausantys automobiliai.

Birželio 1-oji – oficiali maudyklų atidarymo pradžia, todėl gegužės 20 dieną atlikti pirmieji Tauragės miesto ir rajono maudyklų vandens kokybės mikrobiologiniai tyrimai.

Sušvelninus karantino sąlygas nuo birželio 1 d., pirmadienio, klientams jau atverti Mokesčių inspekcijos aptarnavimo padaliniai, informuoja Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI). Juose bus aptarnaujami tik iš anksto telefonu užsiregistravę gyventojai, atvykę numatytu laiku.

Vakar vyko trečiasis virtualaus Pasaulio ralio-kroso čempionato etapas Abu Dhabyje. Jame varžėsi dvidešimt profesionalių lenktynininkų, tarp kurių rungtyniavo ir vienintelis lietuvis – Rokas Baciuška.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pirmadienį ryte paskelbė sąrašą valstybių, iš kurių grįžus į Lietuvą nereikės dvi savaites praleisti izoliacijoje.

Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad pirmadienį Lietuvoje patvirtinta 3 naujų koronaviruso atvejų. Iš viso jų Lietuvoje – 1678.

Pirmoji kalendorinės vasaros savaitė startuos vidutiniškai šiltais ir vėjuotais orais. Dienoms bėgant į šalį protarpiais užsuks lietaus debesys, o savaitės pabaigoje, tikėtina, sulauksime ir didesnės šilumos.

Šiandien visoje Lietuvoje vyksta akcija „Ačiū, Lietuva“. Jos metu visiems, kurie padėjo suvaldyti pirmąją COVID-19 bangą, keliaus premjero ir savivaldybių merų padėkos, o akciją vainikuos birželio 1 d. visoje šalyje vyksiantis koncertas. Tauragiškiai pirmadienio pavakarę galės gėrėtis „Jūros“ ansamblio atliekamomis dainomis ir šokiais, kaimų gyventojai – vietos saviveiklininkų koncertais.

Taryba šią savaitę galutinai apsisprendė dėl „Šaltinio“ progimnazijos priešmokyklinukų perkėlimo į Žalgirių gimnaziją. Toks, regis, paprastas ir švietimo bendruomenei į naudą išeiti turėjęs sprendimas tarp politikų sukėlė tokias aistras, kad tūlam nuotolinių komitetų ir Tarybos posėdžių stebėtojui linko ausys. Opozicija kaltino valdančiuosius imituojant demokratiją bei paleido asmeninių įžeidimų laviną mero Dovydo Kaminsko adresu. Meras kirto atgal: tiek demokratijos valdant socialdemokratams, pasak jo, niekada nebuvo. Kokios kilusių rietenų ištakos, aiškinosi „Tauragės žinios“

Eurolygos sezonas šiemet buvo sustabdytas, kadangi pasaulyje kilo nenumatyta pandemija. Dėl to visi klubai metus baigė nedidelėje sumaištyje. Tarp jų ir Lietuvos pasididžiavimas Kauno „Žalgiris“.

Prieš porą metų viešbutyje duris atvėręs restoranas „Da Feng“ sėkmingai išgyveno griežto karantino laikotarpį ir ne tik jau laukia lankytojų terasoje ir restorano viduje, bet ir, nepaisydamas visų sunkumų, pristato meniu naujieną – burgerius.