2020 Spalio 31 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Mokslo metai prasidėjo trūkstant mokytojų

  • Įkelta: 2020-09-07
Reginos Vaičaitienės nuotrauka

Užimtumo tarnybos duomenimis, paskutinę rugpjūčio savaitę Lietuvoje darbo ieškojo 1580 pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojų; buvo registruota 281 laisva darbo vieta. Ministras kelia idėją iš praeities, kad mokytojai galėtų dirbti savivaldybėje visose švietimo įstaigose. Tikimasi, kad dotacijos pedagoginėms studijoms padės užauginti naują mokytojų kartą.

Tauragės apskrityje didesnis pasiūlos ir paklausos balansas – 40 darbo ieškančių pedagogų ir 19 laisvų darbo vietų. Trūksta fizikos ir astronomijos mokytojų, neblogos įsidarbinimo galimybės anglų kalbos, matematikos ir muzikos mokytojams – beveik tiek pat jų ieško darbo ir registruota darbo vietų. Užimtumo tarnybos Tauragės skyriuje, kuris aptarnauja Tauragės rajono ir Pagėgių savivaldybes, mokyklose rugsėjo 1-ąją registruotos keturios laisvos darbo vietos (socialinis pedagogas, psichologas, pradinio ugdymo mokytojas bei muzikos ir atlikėjų meno mokytojas).

Darbo ieškojo 19 asmenų, kurie pageidauja įsidarbinti vienos ar kitos krypties mokytojais. Daugiausia pageidaujančių įsidarbinti pradinio ugdymo mokytojais – 5, kūno kultūros – 3, dailės – 2, lietuvių kalbos – 2 ir po vieną anglų kalbos, istorijos, matematikos ir technologijos.

Tauragės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas „Tauragės žinioms“ teigė, kad regione labiausiai trūksta pagalbos mokiniui specialistų, priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogų. Tikimasi, kad dotacijos pedagoginėms studijoms padės užauginti naują mokytojų kartą.

– Mokyklos jau sprendžia jaunų mokytojų pritraukimą, įdarbindami mokytojo darbui studentus, kurie mokosi Tauragės kolegijoje. Jaunų žmonių, kurie ieškotų mokytojo darbo, nėra, galbūt nuo šių metų remiamos pedadoginės studijos užaugins naują mokytojų kartą, kuri ateis į mokyklas. Nuo šių mokslo metų mokytojams, vykstantiems į tolimesnes mokyklas, turėtų būti kompensuojamos kelionės išlaidos, – teigė E. Šteimantas.

Trūksta ikimokyklinio ugdymo pedagogų

Užimtumo tarnybos duomenimis, darbo rinkoje šiais metais didžiausias ikimokyklinio ugdymo pedagogų poreikis – jiems buvo pateikti 464 darbo pasiūlymai, o darbo ieškojo 302 šios profesijos atstovai. Mokytojų pasiūlos ir paklausos nesutapimus darbo rinkoje lemia keletas priežasčių.

– Pirmoji – teritorija. Tai yra miestas, rajonas, mokomasis dalykas, siūlomos laisvos darbo vietos sąlygos: etato dalis, darbo grafikas, mokamas darbo užmokestis, darbdavio reputacija – „prestižinė“ ar „eilinė“ mokykla, susisiekimo ir mobilumo galimybės nuvykti į siūlomą darbo vietą. Nemažai įtakos turi ir profesijos įvaizdis bei visuomenės požiūris į mokytojo profesiją, – teigė Užimtumo tarnybos Tauragės skyriaus vedėjas Juozas Bendikas.

Mokytojų rezervas

Švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius pasitarime kelios dienos prieš Rugsėjo 1-osios šventę teigė, kad mokytojai galėtų būti įdarbinti savivaldybėse ir dirbtų tos savivaldybės švietimo įstaigose pagal poreikį. Pasak švietimo įstaigų vadovų, tokia idėja nėra naujiena, taip nepriklausomybės pradžioje dirbo visos šalies pedagogai. Savivaldybės atstovai svarsto, kad mokytojų rezervas būtų vienas iš problemos sprendimo būdų.

– Turėti mokytojų rezervą, kuris galėtų pakeisti išvykusius, sergančius, būtų labai gerai, tokias sistemas turi kai kurios ES šalys, pvz., Danija. Regiono lygiu sukuriama programa, kurioje mokyklos vadovas, žinodamas mokytojų trūkumą, pažymi, kad tokiomis dienomis jo mokyklai bus reikalingas mokytojas. Pats mokytojas priima sprendimą dirbti, pažymi programoje ir vyksta dirbti, – svarstė E. Šteimantas.

Pasiūla viršija paklausą

Užimtumo tarnybos duomenimis, visoje šalyje šiuo metu daugiausiai darbo neturi muzikos, kūno kultūros, dailės, anglų ir lietuvių kalbos, matematikos mokytojų. Pradinio ugdymo mokytojų registruota pusantro karto daugiau nei laisvų darbo vietų – atitinkamai 290 ir 198. Šiais metais gerokai sunkesnė situacija pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojams – jų pasiūla 2,1 karto didesnė nei paklausa: darbo ieškojo 1379 mokytojai ir  registruotos 657 laisvos darbo vietos.

Daugiausia (75,8 proc.) išaugo pradinio ugdymo mokytojų pasiūla (ieškančiųjų pradinio ugdymo mokymo darbo), palyginti su 2019 metų tuo pačiu laikotarpiu. Ieškančių pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojo darbo šiemet buvo 40,7 proc. daugiau nei pernai. Mokytojai daugiausia ieškojo kūno kultūros, anglų kalbos, muzikos, dailės ir lietuvių kalbos mokytojo darbo.

Didžiausias pasiūlos (mokytojo darbo ieškančiųjų) perviršis fiksuotas šiose profesijų grupėse: ieškančių kūno kultūros mokytojo darbo – 10,2 karto daugiau nei registruota laisvų darbo vietų; dailės – 5,2 karto daugiau, tikybos – 3 kartus daugiau, darbų – 2,7 karto daugiau, vokiečių kalbos – 2,5 karto daugiau, muzikos – 2,4 karto daugiau.

Vakar tikra drama vyko Lauksargių seniūnijoje, kai gyvūnų mylėtojai rado antisanitarinėmis sąlygomis laikomus ir galimai dauginamus šunelius.

Šiandien popiet, apie 15.40 val., Tauragės rajone įvykio nelaimė, vos nenusinešusi žmogaus gyvybės. Pranešama, kad lėktuvas trenkėsi į šlaitą ir užsidegė.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 36 koronavirusino (COVID-19) atvejai. 14 iš jų užregistruota Vilniaus, 8 Kauno, 6 Šiaulių, 4 Utenos, 2 Tauragės ir po 1 – Klaipėdos ir Marijampolės apskrityse.

Ar kada nors susimąstėte, kaip jaučiasi neįgalus žmogus? Ir kodėl tiek daug metų mūsų šalyje yra kalbama apie žmogaus teises ir lygybę, tačiau kai kurie vis dar jaučiasi pamiršti, atstumti ir nugrūsti į visuomenės paraštes?

Rugsėjo 1-ąją Tauragės „Rotary“ klubas ir rajono savivaldybė iškilmingos ceremonijos metu Vasaros estradoje geriausiai besimokiusiems mokiniams įteikė įspūdingas pažangumo skatinimo premijas. Tauragės rajono savivaldybė skelbia, kad iš viso moksleiviams buvo išdalinta 22,3 tūkst. eurų.

Nors Lietuvos vyriausybė ir parengė įvairių verslo skatinimo priemonių, pasaulinė COVID-19 pandemija gerokai smogė ne tik šalies įmonių sektoriui, tačiau ir veiklą pagal verslo liudijimus vykdantiems gyventojams – Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys rodo, kad verslo liudijimus turinčių gyventojų Tauragėje gerokai sumažėjo. Auga ir darbo ieškančių asmenų skaičius, tačiau už to slypi ne tik reali darbo trūkumo problema, tačiau ir kai kurių žmonių noras išpešti kuo daugiau naudos iš valstybės.

Šiukšlės, griuvėsiai, negenimi medžiai ir krūmai, iškerojusios piktžolės – taip apie savo gatvę pasakojo į redakciją paskambinusi skaudviliškė. Pasak jos, nors Skaudvilė paskelbta 2020-ųjų mažąja kultūros sostine, be to, netrukus švęs gimtadienį, tvarkomas ir prižiūrimas tik miesto centras. O toliau nuo centro klesti netvarka. Skaudvilės seniūno pavaduotoja Dalia Milašienė sako nieko baisaus ten nematanti.

Kartų parke 15 valandą surengta „Eik už ekologiją Tauragėje“ iššūkio užbaigimo ceremonija. Kartų parke buvo pasodinta kelios dešimtys medelių.

Šiandien, rugsėjo 4-ąją, iškilmingai atidarytas baseinas, kurio pradžių pradžia, kaip įvardijo šventės vedantysis, yra 2015-ųjų metų rugpjūtis.  Į šventės atidarymą atvyko daug garbingų svečių iš Lietuvos Respublikos Seimo, savivaldybės administracijos atstovai, statybų rangovai, svečiai iš kaimyninių rajonų. Tauragiškiai baseine laukiami nuo 17 val.

Vasara baigėsi, tačiau vienas už kitą įdomesni ir smagesni renginiai Tauragėje nesibaigia! Šiandien Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į menų festivalį. Renginių ten tiek, kad įspūdžių turėtų pakakti ilgam. O ryt – Žydų kultūros ir istorijos dienų atidarymas prie Kultūros rūmų, o baikeriai lviečia kartu pakeliauti aplink Tauragės apskritį.

Rugsėjo pirmąją dieną iškilmingai atidaryta Tauragės meno mokykla. Įstaiga įkurta sujungus Tauragės moksleivių kūrybos centrą (MKC) ir Tauragės muzikos mokyklą. Iškilmės įvyko, geros nuotaikos netrūko, tačiau direktore iki kol bus išaiškintas nuolatinis vadovas paskirtos Jolantos Kazlauskienės laukia nemenkas iššūkis: suvienyti du iki šiol skirtingų įstaigų kolektyvus. Be to, vienas jų itin priešinosi pokyčiams.

Tauragėje ruošiamasi statyti naują 52-iejų gyvenamųjų kotedžų kvartalą. Apleistoje Vytauto gatvės karinio miestelio teritorijoje darbai turėtų užvirti jau šiemet. Tačiau statytojai prašo finansinės pagalbos iš Tauragės rajono savivaldybės prisidedant prie šio projekto. Dėl šio klausimo kilo nemenkas ginčas. „Tauragės žinios“ aiškinosi, kiek tai atsieis mokesčių mokėtojams, jeigu savivaldybės taryba nuspręs lėšų skirti.

Ateinančiomis dienomis rudeniškų darganų nenumatoma. Vyraus vidutiniškai šilti orai, o skėčio prireiks tik kai kur.

Covid-19 židinys Kęstučio motorizuotajame pėstininkų batalione Sakalinėje plečiasi. Ketvirtadienį užsikrėtusiųjų jau buvo 32. Stipriai plečiasi ir kontaktų sąrašas. Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijoje konstatuota, kad situacija rajone kontroliuojama, bet kol kas rajonas lieka tarp didelės rizikos savivaldybių.

Jei tik Nobelio premija būtų teikiama už „socialinės atskirties mažinimo“ idėjas, neabejotinai nominuotų asmenybių sąraše perskaitytume Aldonos Juozaitytės pavardę. Būtent ji prieš ketverius metus pravėrusi Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) duris pasiūlė genialiai paprastą būdą nepaprastoms emocijoms sukurti. T. y. regėjimo negalią turintiems žmonėms surengti įspūdžių cunamius keliančius pasivažinėjimus motociklais.

Tokius palinkėjimus Vasaros estradoje tauragiškiams išsakė Rugsėjo 1-osios proga surengtoje šventėje dalyvavęs dainininkas Vidas Bareikis. Į pašnekesius su žinomu Lietuvos atlikėju pakviesti moksleiviai galėjo ne tik pasiklausyti jo koncerto, bet ir pasiteirauti rūpimų dalykų. Atsakydamas į klausimus dainininkas negailėjo ir patarimų. asmenine patirtimi įrodinėjo, kad visas svajones galima pasiekti – reikia tik norėti ir, žinoma, daug dirbti. o jaunajam tauragiškiui Titui dainininkas kartu su visais šventės svečiais sudainavo „Su gimimo diena“.

Smurtas nesiliauja
  • Įkelta: 2020-09-02

Kaip informuoja policijos atstovai, per praėjusias dvi paras užfiksuoti trys smurto atvejai.

Kol mokyklose jaučiamas šioks toks nerimas dėl ugdymo organizavimo siekiant užtikrinti maksimalią apsaugą nuo koronaviruso, vaikų darželiams lopšeliams tenka šiek tiek lengvesnė dalia. O kokia tvarka bus vaikų darželius pirmą kartą pradedančių lankyti vaikų tėveliams: ar bus leista pirmosiomis dienomis lankytis grupėse vykstančiose veiklose?

Tauragės ligoninė gali lengviau atsikvėpti. Dar birželio mėnesį Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paskelbė, kad sveikatos priežiūros įstaigos, siekiančios gauti finansavimą, kuris siekia vieną dvyliktąją buvusio prieš karantiną, privalės atnaujinti ne mažiau nei 70 procentų paslaugų. Šią savaitę Valstybinė ligonių kasa paskelbė, kurios ligoninės šį tikslą pasiekė, o kurios – ne. Skelbiama, kad Tauragės ligoninė suteikė net daugiau nei 100 procentų paslaugų.

Jau šeštus metus veikiantis restoranas „Skonio džiazas“ elegantišku interjeru ir pro panoraminius langus atsiveriančiu vaizdu į Bažnyčių gatvę kviečia pajusti harmoniją tarp gero maisto, jaukios aplinkos ir gatvės šurmulio. O šiltuoju sezonu atgyja ir restorano vasaros terasa.

Po susitikimų mokyklose mokiniai, ne vienas tėvelis mielai suka į Pilies aikštę, kur vyksta linksmas pirmosios metų dienos šventimas.

Lietuvos kariuomenės didžiojo kunigaikščio Kęstučio batalione nustatyta dar 9 nauji koronaviruso atvejai šauktiniams. Pirmadienį batalione buvo nustatyta 17 atvejų. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento duomenimis, dar sergančiųjų tauragiškių nėra. ​Penki užsikrėtę kareiviai yra jurbarkiškiai. 

Šiandien minima Mokslo ir žinių diena. Pandemija stipriai pakoregavo rugsėjo pirmosios renginius mokyklose. Daugelyje šventės rengiamos ugdymo įstaigų kiemeliuose, išskirstant klases į skirtingas erdves. O mokinių gausa pasižyminčioje mokyklose šventė suskirstyta etapais, dalis mokinių sutiks kabinetuose.

Tauragėje muziejus jau seniai nebėra „apdulkėjusių eksponatų saugykla“. Per pastaruosius metus jis tapo daugiafunkciniu krašto muziejumi, kur, be tradicinių veiklų, verda alternatyvus kultūrinis miesto gyvenimas. Menų festivalis „Kvadratu“ Pilyje organizuojamas antrus metus. Juo siekiama parodyti, kad krašto muziejus – patraukli erdvė eksponuoti tarpdisciplininį meną, daugiausia dėmesio skiriant vizualumui, personifikuotiems potyriams, kuriuos po visko į namus parsineša kiekvienas festivalio lankytojas.

Lietuvos policija primena
  • Įkelta: 2020-09-01

Išaušo saulėtas ir gražus pirmosios mokslo metų dienos rytas. Mokinukai tuoj tuoj išskubės į mokyklas. Savo darbą prie ugdymo įstaigų aktyvina ir Lietuvos policija, parengusi keletą naudingų patarimų. verta visiems prisiminti.