2020 Rugpjūčio 08 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Kas Amerikoje nustebino Lauryną Jarutį?

  • Įkelta: 2019-05-17
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragės odontologijos centro vadovas Laurynas Jarutis sugrįžo iš komandiruotės Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tauragiškis San Francisko mieste dalyvavo tarptautinėje implantologų konferencijoje, kurioje sėmėsi žinių, susipažino su naujausiomis tendencijomis. „Truputį pažinome San Franciską, pastudijavome, nuskridome Las Vegasą, aplankėme Niujorką“,  – įspūdžiais dalijosi jis.

Odontologijos naujienos

„Tai yra Šiaurės Amerikos kongresas, atviras visiems. Labiau susijęs su „Straumann“ dantų implantais. Dėl to, kad jie populiariausi, sakykim, geriausias šiandien gamintojas, su kuriuo mes ir dirbam. Nuvažiavome pasitobulinti, pasidomėti, kaip technologijos žengia į priekį,“ – teigė L. Jarutis.

Pašnekovas pasakojo apie naujausias implantologijos tendencijas.  Viena jų – subplantacija, veikianti robotizuotos rankovės pagalba. Ja padaroma kompiuterinė veido tomografija. Suplanuojama, kur dėti implantą, tada gydytojas, o ateityje galbūt net robotas, remdamasis garsiniais signalais, orientuojasi, kur turėtų būti statomas implantas. Taip mažėja žmogaus klaidos tikimybė, tačiau, L. Jaručio teigimu, tai neapsaugo nuo kitokių komplikacijų.

– Naujovės žengia į priekį. Robotai atkeliauja, robotai užkariauja, turbūt taip galima būtų pasakyti, – „Tauragės žinioms“ teigė odontologas.

Dešrainis – 1 doleris

Amerika – kontrastų šalis. L. Jarutis juokavo, kad „kuriame mieste bebūsi, dešrainis ten kainuos tik 1 dolerį. Vadinasi, mes gyvename geriau. Tiesa, pasidomėjau, kokios yra nekilnojamojo turto nuomos kainos. Manheteno širdyje (Niujorko rajono) geras, reprezentatyvus gyvenamasis butas – 30 tūkst. dolerių mėnesiui, San Franciske – 3–4 tūkst., vidurio Amerikoje dar pigiau.“

Vyrą nustebino Niujorko žmonės, kurie atrodo uždaresni, šaltesni, tačiau visada tau paaukos minutę, parodys kelią, patars. „Amerika tuo ir gera šalis, kad į tave nežiūri kaip į kitokį. Ten visi kitokie, visi suvažiavę iš kažkur“, – teigė pašnekovas.

Visuose miestuose L. Jarutis praleido po tris dienas. Tauragiškis pripažino, kad kai kurie dalykai JAV tikrai brangūs. Tačiau galimybė aplankyti žinomas vietas gali kainuoti įvairiai. Vyras dėl laiko stokos Didįjį Kanjoną nusprendė aplankyti sraigtasparniu, už kurį teko pakloti 400 dolerių. Važiuojant autobusu užtektų 150.

– Gal geriau kažko atsisakyti. Pavyzdžiui, geresnio restorano, kad patirtum kitokių įspūdžių. Apskritai, didieji JAV miestai brangūs, pavyzdžiui, ten privalomas arbatpinigių procentas svyruoja nuo 15 iki 20 proc. Jei pravalgei 100 dolerių, turi palikti apie 20 dolerių arbatpinigių, – teigė L. Jarutis.

Kokios kainos prekybos centruose, tauragiškis pasakyti negalėjo. Tačiau, anot jo, didelis puodelis „Latte“ kavos išsinešimui San Francisko gatvėse kainuoja 4,5 dolerio.

Nustebino benamiai

Labiausiai L. Jarutį nustebino šimtai benamių – sako tiek niekada nematęs.

– Išėjau ryte pasivaikščioti pagrindine senamiesčio gatve į Tvin Pykso kalną. Apie 15 kilometrų nuėjau, sutikau kelis šimtus žmonių palapinėse, aikštelėse, ant šaligatvių, visur... vienas šalia kito. Teiravausi vietos gyventojų, jie informavo, kad tai didelė miesto problema. San Franciske jų yra apie 16 tūkst. Lyginant su Taurage, čia tokios netvarkos nėra. Tų apdirbtų šaligatvių, šiukšlių. Niekas nieko nedaro, nors lyg ir kalba apie pagalbą šiems žmonėms. O jie ten purvini, atrodo, kad niekas jais nesirūpina. Paaiškėjo, kad jų dalis yra likę po 7 dešimtmetyje buvusio hipių festivalio. Taip ir liko gyventi laisvamaniškai, atsirado jų kultūra, – įspūdžiais dalijosi Laurynas.

Anot jo, San Francisko, kaip seksualinių  mažumų sostinės, statusas taip pat labai ryškus. Visur ant namų, kavinių plevėsuoja vaivorykštės spalvų vėliavos, vaikšto transseksualai, rankomis susikibę vienos lyties žmonės. Tačiau, pasak pašnekovo, niekas niekam netrukdo. Jo nuomone,  Lietuvoje taip pat neturėtų niekas niekam trukdyti, aiškinti, kaip elgtis.

Sveiko gyvenimo būdą propaguojantis tauragiškis teigė, kad vidurio Amerikoje, kur dominuoja mėsainių kultas, netrūksta žmonių, turinčių antsvorį. Tačiau didžiuosiuose miestuose, kur aukštesnis pragyvenimo lygis, vaikšto daug verslo klasės žmonių. Juose antsvorį turinčių žmonių nedaug, gal net mažiau nei Lietuvoje.

Las Vegaso gudrybės

Pabuvęs Niujorke ir San Franciske, komandiruotę tauragiškis baigė Las Vegase. „Įsivaizduokite prabangų Turkijos viešbutį, tik reiktų padidinti jį šimtą kartų. Mes gyvenome gerame viešbutyje, tačiau, kad patektum į kambarius, turi praeiti pro kazino, kito kelio nėra“, – stebėjosi L. Jarutis.

Bandydamas vardinti pagrindinius JAV privalumus, tauragiškis išskyrė mandagumą, kultūrą, pagalbą, amerikietišką gebėjimą padrąsinti, pagirti.

Didesnių minusų Amerikoje tauragiškis nepastebėjo. Esą lietuvaičiai gyvena labai panašiai.

– Mes grynesniu oru kvėpuojam, turim neblogą pragyvenimą, keturis metų laikus. Manau, mūsų šalis saugi, švari ir gyventi čia galime dar geriau, jei tik tinkamai tvarkysimės, – kalbėjo pašnekovas. 

Sakoma, jog  kelionės yra vienas tų dalykų, kuriuos pirkdamas žmogus tampa turtingesnis. O po kelionės į Meksiką jaučiuosi įspūdžių milijonierė. Tačiau žinau, kad ši kelionė prasidėjo ne prieš gerą mėnesį, bet prieš 6 metus, kai išvažiavau mokytis į Ispanijos sostinę Madridą. Atvykęs niekada nežinai, su kuo susidraugausi, o gretimame kambaryje gyveno meksikietė Amara. Pamenu, kai susidūrėme koridoriuje, ji manęs paprašė, kad namuose kalbėtume angliškai, nes jos anglų kalbos žinios tuo metu buvo silpnos. Atsakiau: „Žinoma!“. Rezultatas buvo toks, kad po pusmečio Amara puikiai kalbėjo angliškai, o mano ispanų vis dar buvo labai ribota.

Taurų nuotykių parkas, siūlantis įvairias pramogas bei stovyklas, vaikus nusprendė nustebinti dar viena įdomia idėja. Parko komanda sugalvojo įtraukti moksleivius į namelių medyje dekoravimo procesą. „Facebook“ paskyroje paskelbė konkursą „Menas medy‘ 19“, kuris skirtas atrinkti dviems talentams, kuriems bus patikėta išpiešti dviejų namelių medžiuose vidų. Už tai jų laukia puikūs prizai – 2 neriboti visų pramogų abonementai parke 2019-iesiems metams.

Prasidėjęs pavasaris jau budina gamtą ir byloja apie išskridusių paukščių sugrįžimą. VĮ Valstybinių miškų urėdija kviečia visus prisidėti prie pasiruošimo šiltajam sezonui ir kovo 21 d. Pasaulinės miškų dienos proga kartu kelti inkilus, reikšmingus paukščių išlikimui ir miško išsaugojimui. Inkilų kėlimo šventė vyks 26 Valstybinių miškų urėdijos padaliniuose, tarp jų ir Tauragės rajone, Šilinės girininijoje.

Trečiadienio vakarą Tauragėje koncertavo pop karalienė Džordana Butkutė. Paklausyti populiarios atlikėjos susirinko pilnutėlė kultūros rūmų salė, ji taip pat miesto gatvių praeivius nustebino savo transporto priemone – amerikietišku „Hummer“ visureigiu.

Pabėgti nuo žiemiškos darganos bent savaitgaliui? Kodėl gi ne. Vieta, į kurią tikrai verta vykti, – mažytė Viduržemio jūros sala Malta. Maltos sostinė Valeta yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, čia grožėsitės žydromis lagūnomis ir 7000 tūkstančius metų menančios šalies istorijos ženklais.

Kol lietuvaičiai socialiniuose tinkluose dalinasi snieguotos žiemos vaizdais, tauragiškė Vita Arvasevičiūtė siunčia linkėjimus nuo Gran Kanarijos krantų. Saulė, plaukus draikantis jaukus vandenyno brizas bei įspūdingos nuotraukos socialiniuose tinkluose verčia aikčioti ne vieną merginos bičiulį. Ji kartu su savo vyru Simu įsigijo jachtą pavadinimu „Windarella“, kaip patys teigia, dirba, keliauja, nardo, mėgaujasi maistu, gaudo įspūdingus vaizdus, nuotykius ir vėją. „Tauragės žinių“ pakalbinti keliautojai pripažino, kad save gali pristatyti įvairiai: architektė ir inžinierius arba naras ir kaitavimo instruktorė. Tačiau tiksliausia juos būtų vadinti užsispyrusiais jaunais optimistiškais pasiutusiais svajotojais, bandančiais atrasti savo pasaulį, kurio nepasiūlys jokia kelionių agentūra ar vadovėlis.   

Kaip ir visiems, spaudai pastaruoju metu nėra lengva, tačiau mes vistiek stengiamės dėl Jūsų gyvuoti ir skleisti žinias. Tad norime nuoširdžiai paprašyti Jūsų paramos.  1,2% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) savo mėgstamam leidiniui galite skirti iki šių metų liepos 1 dienos.

Žiemos pramogų mėgėjai jau gali ruošti pačiūžas: netrukus jie galės lipti ant Pilies aikštėje įrengtos čiuožyklos ledo. Čiuožyklos korpusas jau sumontuotas, šįryt užpiltas ir pirmasis ledo sluoksnis. Tikimasi, kad jau ryt bus galima čiuožinėti.

Šiais metais kasmetinė žiemojančių vandens paukščių apskaita Lietuvoje vyko sausio 11–13 dienomis. Palyginus su 2018 metais, šiemet Tauragėje pasiliko žiemoti gerokai didesnis paukščių būrys. Matyt, šilta žiema daro savo poveikį gamtai. Apskaitos metu buvo keletas įdomių susitikimų.

Nemažą dalį žmonių kiekvieną žiemą ištinka slidinėjimo karštinė. Tie, kuriems vėsesni orai jau ne vieną sezoną reiškia ausyse švilpiantį vėją ir snieguotas kalnų viršūnes, patvirtins, jog priprasti prie šių potyrių pakanka vos vienos kelionės į kalnus. Žiemos be slidžių nebeįsivaizduojanti Inga Dikšaitienė, kelionių agentūros „1000 mylių“ vadovė, apie slidinėjimą kalnuose sako, kad niekas taip neišvalo galvos, kaip fizinis krūvis visą dieną gryname ore. Tiems, kam slidinėjimas dar tik ateities planuose, tikriausiai įdomu bus sužinoti, kokios slidinėjimo turizmo kryptys populiariausios, kur pigiau, o kur patogiau, kur galima sutaupyti, o kur taupyti neverta. 

Kandidatuodami ir teikdami savo gyvenimo aprašymą, Jūs pateikiate Tauragės miesto vietos veiklos grupei savo asmens duomenis. Informuojame, kad Jūsų gyvenimo aprašymas ir jame pateikti asmens duomenys bus tvarkomi laikantis asmens duomenų apsaugos reikalavimų.

Mažuosius tauragiškius jau visai netrukus pakvies nauja batutų erdvė, pavadinta ORE. Tai jauki, šviesi, su didele meile įrengta vieta Taurų parke, kurioje – net 14 batutų, trys vonelės su porolonu, laipiojimo sienelė, sūpynės, dviratukai ir dar daug visko, net gimtadienių erdvė. Naujosios pramogų erdvės atidarymas numatytas sausio 9-ąją.

Tauragiškiai žiemos sporto entuziastai jau spėjo pamėgti Šilalės rajone Bilionių seniūnijoje stūksantį Aukštagirės kalną bei ten pernai įrengtas slidinėjimo trasas. Vėl paspaudė šaltukas, vadinasi, laikas grįžti prie ilgai lauktų žiemos malonumų! Nuo vakar vienintelė Tauragės regione profesionaliai įrengta trasa jau veikia.

Tauragės moksleiviai turės išskirtinę galimybę ne tik susitikti su pasaulinio lygio žvaigžde – Martynu Levickiu, bet ir pasimokyti iš jo muzikos paslapčių. Akordeono virtuozas keliauja per šalies regionus ir susitikęs su moksleiviais rengia jiems interaktyvias muzikos pamokas. Kitą trečiadienį jis atvyksta į Tauragės kultūros centrą. 

Devyniolikmečiui tauragiškiui Ovidijui Budginui, kol kas nedrąsiai žengiančiam į sceną, fortūna palanki: sėkmingai nugalėjęs muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ nokautų etape, po poros savaičių jis kils į dvikovą. Net jei joje pralaimėtų, tai nebūtų priežastis nusivilti: Ovidijus džiaugiasi jau dabar nužengęs projekte kur kas toliau nei tikėjosi. Sėkmė įkvepia, suteikia pasitikėjimo savimi ir žadina svajones apie tolesnį gyvenimo kelią su muzika.

Spalio 21 d., 13 val., Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje pirmą kartą Tauragėje bus atliktas (sugiedotas) legendinis Antano Baranausko „Anykščių šilelis“. Projektu siekiama supažindinti Tauragės krašto jaunimą ir visuomenę su Antano Baranausko nežinoma kūryba – unikaliu ir autentišku Anykščių giedotojų giedamu „Anykščių šileliu“ (iki šiol mes žinojome, kad šis kūrinys skirtas skaitymui, o ne giedojimui), laiškų poemos „Kelionė Petaburkan“ dainomis, kurios virto liaudies dainomis.

Tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 17–19 d. atkeliauja į Tauragę. Jau 12-ąjį kartą rengiama festivalio filmų programa, sudaryta reaguojant į Lietuvoje ir visame pasaulyje vykstančius aktualius socialinius, politinius ir aplinkosaugos reiškinius. Tradiciškai žiūrovai kviečiami apsilankyti filmų seansuose paaukojus bent 1 euro centą.

Visą vasarą, jau aštuntus metus iš eilės spalvingais renginiais džiuginęs VIII-asis Tarptautinis Tauragės muzikos festivalis kviečia į uždarymo renginį. Šiandien Tauragės kultūros centre, pristatoma šimtmečio premjera Lietuvos regionuose – G. Kuprevičiaus opera „Prūsai“.

Šią vasarą Lietuvoje startavo projektas, raginantis lankytis po šalies miestus bei pažinti kiekvieną jo lopinėlį. Nukeliavęs į pasirinktą kraštą, dalyvis gauna vieną magnetuką ant šaldytuvo, o surinkus 60, susideda spalvingas Lietuvos žemėlapis–mozaika.

Tris mėnesius populiariausius „Kino pavasario“ filmus nemokamai rodantis projektas „Kino karavanas“ vėl atvyksta į Tauragę. Šiandien 21.30 val. Pilies kiemelyje įvyksiančio nemokamo seanso žiūrovai išvys šviesią, nuoširdumo ir humoro kupiną dramą „Kandelarija“. Filmas bus įgarsintas lietuviškai, tad nereikės skaityti titrų.

 

Ketvirtadienį tarptautinio Tauragės muzikos festivalio klausytojai prarijo dar vieną kokybiškos muzikos piliulę. Paklausyti akordeonisto Martyno Levickio susirinko apie tūkstantis tauragiškių.

Penktadienio vakarą tauragiškiai pilies kiemelyje klausėsi muzikos, kurią atliko iš Portugalijos atvykę muzikantai. Šis, jau antrasis VIII tarptautinio Tauragės muzikos festivalio koncertas sulaukė didelio būrio Prancūzų atlikėjos Edith Piaf kūrybos gerbėjų.

Keliaudami dažnai renkamės dar nepažintus, neaplankytus kraštus ir susiduriame su problema, kur nakvoti palydėjus saulę. Internete galima rasti daugybę įvairiausių nakvynės pasiūlymų, viskas priklauso nuo jūsų norų ir piniginės dydžio, bet  ar viešbučiai, apartamentai ir nakvynės namai yra vienintelis pasirinkimas? Šiame straipsnyje jums prisatome dar vieną nakvynės variantą, kuriuo pasinaudoti išdrįs tikrai ne visi.

Šiemet jau aštuntąją vasarą pasitinkantis Tauragės muzikos festivalis žada žiūrovams nepamirštamų akimirkų su viso pasaulio muzika! Žiūrovams pristatyti net septyni koncertai, vyksiantys skirtingose Tauragės miesto vietose nuo liepos 19 d. iki rugsėjo pabaigos.

​Ignas Dombrauskis, tauragiškis, šiuo metu gyvenantis Kaune. Savo „Facebook“ puslapyje Ignas prisistato kaip dviejų vaikų tėtis, žmogus, kuris „kartais filmuoja ir rašo“. Be visų šių garbingų titulų Ignas dar ir įvairių projektų kūrėjas ir dalyvis, aktyviu gyvenimo būdu bandantis užkrėsti visą Lietuvą. Kartais filmuojančio Igno „YouTube“ kanale atsirado filmukų serija apie gimtajį kraštą – Tauragę.