2020 Birželio 05 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Sveikata

Kas devinta erkė Oko miške užsikrėtusi

  • Įkelta: 2017-09-12
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Prasidėjus grybavimo sezonui, erkės vis dar gyvybingos ir laukia savo aukų. Pastaraisiais metais Tauragės administracinėje teritorijoje susirgimų Laimo liga nemažėja. Jau trys metai stebimos ir renkamos Ixodes genties erkės Oko miško teritorijoje, Tauragės rajone. Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje erkės yra tiriamos dėl Laimo ligos (sukėlėjas Borrelia burgdorferi) nustatymo.

Gegužės mėn. iš 22 surinktų  Ixodes genties erkių Oko miške 18 buvo ištirta Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Iš jų 2 rastos užsikrėtusios, galinčios platinti Laimo ligą.

2016 m. rugsėjo mėn. Oko miške surinktose erkese pavojingos medžiagos  (vėliavėlių) aptikta nebuvo. 2015 m. 31 proc. surinktų Tauragės rajono Oko miško teritorijoje erkių buvo užsikrėtusios Borelijomis.

Tauragės Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento duomenimis, mūsų rajone didžiausias sergamumas Laimo liga užregistruotas 2009 m. – 95 atvejai, 2015 – 32, o pernai – 80 susirgimų.

Norint išvengti erkinio encefalito, būtina pasiskiepyti. Deja, nuo Laimo ligos skiepų nėra, ja susirgus taikomas simptominis gydymas.

Nuo šių metų sausio 1 d. iki rugsėjo 1 d. viso užregistruota 24 Laimo ligos atvejai ir vienas Erkinio encefalito atvejis.

Visuomenės sveikatos specialistai perspėja, kad rudens sezono metas tinkamiausias plisti erkėms – lapuočių ir mišrūs miškai, miško paklotė, drėgmė sudaro puikią terpę. Pušynuose taip pat randamos šios erkės, bet čia jų gausa mažesnė. Alkana erkė paprastai tyko ant augalų (nepakildama nuo žemės aukščiau 1–1,5 metro) ir laukia tinkamos aukos.

Patikimiausia apsauga nuo erkių miške – tinkami drabužiai. Rekomenduojama rinktis šviesius drabužius. Miške galima naudoti repelentus (erkes atbaidančias medžiagas), kuriais patartina apipurkšti drabužius. Jų galima nusipirkti vaistinėse bei kosmetika prekiaujančiose parduotuvėse.

Pastebėjus įkibusią erkę, kuo greičiau ją ištraukite. Pirmiausia ją reikia suimti kuo giliau pirštais arba pincetu ir staigiu judesiu ištraukti. Įsisiurbimo vietą nuplaukite muilu, patepkite spiritiniu tirpalu. Jei erkės galvutė nutrūksta ir lieka odoje, būtina kreiptis į gydytoją. Kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų pateks į organizmą.

​Šveicarijos mokslininkų komanda perspėja, kad klimato ir dirvožemio pokyčiai gali būti seleno – žmogaus sveikatai būtino mikroelemento – kiekio sumažėjimo dirvožemyje priežastis. Jų nuomone, šį poveikį ypač turėtų pajusti Europa. Šiame tekste skaitykite apie ataskaitą ir sužinokite, kaip organinio seleno mielės gali padėti išlikti sveikam.

Šiuo metu rinkoje yra daugybė energijos suteikiančių maisto papildų, kurie padeda kovoti su nuovargiu ir fizinės veiklos stoka. Vis labiau populiarėja į vitaminus panaši maistinė medžiaga kofermentas Q10, pagreitinanti energijos metabolizmą ląstelėse. Ar tai vyksta dėl kokios nors konkrečios priežasties?

Aštuntasis neatlygintinos kraujo donorystės turas užsuko į Tauragę. Nuo vidurdienio Pilies aikštėje neatlygintinai kraujo jau davė 31 tauragiškis. 

​Remiantis laboratorijos „Antėja“ pateiktais kraujo mėginių duomenimis, beveik 90 proc. vyresnių nei 19 metų Lietuvos gyventojų vitamino D kiekis kraujyje yra per mažas.Tyrimai rodo, kad panaši situacija yra ir Latvijoje bei Estijoje.

Tauragės medikai džiūgauja, nuo šiol kojų venų varikozė gydoma moderniu „VenaCure 1470“, JAV pagamintu lazeriu. Tokį lazerį naudoja pažangiausios pasaulio klinikos, keliančios ypatingus reikalavimus saugai ir kokybei. Naudojant šį modernų lazerį, Tauragėje jau sėkmingai atliktos aštuonios operacijos.