2019 Lapkričio 15 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Sveikata

Nebelieka „popierinių“ vaiko sveikatos pažymų

  • Įkelta: 2018-07-12

Kaip ir kasmet, ugdymo įstaigas lankantiems vaikams sveikatą prieš mokslo metus pravartu pradėti tikrintis dar vasarą. Nuo birželio pirmos dienos įvestos naujovės: duomenys apie vaiko sveikatą bus pildomi elektroniniu būdu, tai gi popierinių pažymų kaip ir neliks. Tačiau kai kur vis dar reikės „popieriuko“.

Nuo birželio 1-osios visi duomenys, susiję su vaiko sveikatos pažymėjimu, visose gydymo įstaigose turi būti tvarkomi elektroniniu būdu. Tai reiškia, kad tiek profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą atliekantis šeimos gydytojas, tiek gydytojas odontologas duomenis apie vaiko sveikatos būklę turi įvesti į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą. Kaip teigia Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro pulmonologė, vaikų ligų gydytoja, Iveta Skurvydienė, elektroniniu būdu tvarkant vaiko sveikatos duomenis užtikrinamas jų konfidencialumas.

­– Sistema gera, padeda apsaugoti duomenis. Kai būdavo popierinės pažymos, įduodavai pažymą į rankas, kad ją nuneštų į mokyklą. Slaugytojos turėdavo suvesti duomenis į mokyklos duomenų bazę. Kol pažyma pasiekdavo reikiamus žmones, keliaudavo per rankas. Dabar gydytojas duomenis pateikia iš karto į registrų centrą. Visuomenės sveikatos centro specialistai turi prisijungimą ir viską mato, ­ – naujos sistemos privalumus nusakė gydytoja.

Deja, kol kas gydytojams pokyčiai darbo nepalengvino. Duomenis apie vaiko sveikatos būklę, kaip ir iki šiol, jie turi pildyti du kartus: kompiuteriu suvesdami į sistemą ir ranka surašydami į vaiko sveikatos kortelę.

­– Kadangi elektroninė sistema nėra įdiegta iki galo, tai gydytojas turi rašyti du kartus. Vienąkart ­ į kortelę, kitą – į kompiuterį. Taip gaištamas laikas. Tačiau mes su nekantrumu laukiame tos dienos, kai bus įdiegta elektroninių kortelių sistema ir visi pacientų duomenys bus įvedami elektroniniu būdu. Tada bus paprasta ir aišku, ­– dėstė I.Skurvydienė.

Anot pašnekovės, kada galutinai bus įdiegta naujoji sistema, ­ nežinia, tikimasi, jog 2020 metais.

Nors nuo šiol vaikų lopšeliai-darželiai ir mokyklos apie sveikatos būklę sužinos keleto mygtukų paspaudimu, to, deja, padaryti negalės neformalaus švietimo organizacijos, kurioms taip pat būtina sužinoti apie vaiko sveikatą. Kaip ir iki šiol popierines vaiko sveikatos pažymas teks pristatyti vaikų vasaros stovyklų vadovams.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai informuoja, jog norint patikrinti vaiko sveikatą ir gauti vaiko sveikatos pažymą, pirmiausia reikia iš anksto užsiregistruoti ir laiku atvykti pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą. Rekomenduojama vaiko sveikatos patikrai užsiregistruoti pas tą gydytoją, prie kurio vaikas yra prirašytas, nes jis geriausiai žino savo paciento sveikatos būklę. Svarbu tik nepamiršti, kad vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, kitaip gydytojas negalės atlikti patikrinimo, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo.