2020 Birželio 07 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Sveikata

Verta pasisaugoti: gripas jau kyla į ataką

  • Įkelta: 2018-12-07

„Tauragės žinių“ archyvo asociatyvi nuotrauka

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, kad sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) šalyje ir toliau didėja. Tiesa, mūsų miestas infekcijoms kol kas pasiduoti nelinkęs – sergamumas vienas mažiausių šalyje.

Tačiau „Tauragės žinių“ pakalbinta gydytoja Iveta Skurvydienė patvirtino – sergančiųjų išties daugėja.

– Yra pora susirgusių iš užsienio atvykusių žmonių, matyt, jie ir atvežė tą gripą. Kol kas Tauragės tyrimų duomenų neturiu, negaliu pasakyti, bet išties jau ateina pacientų iš šeimų, kuriose yra sergančiųjų gripu, – sakė ji. 

Gydytoja atskleidė, kas šiųmečiam gripui būdinga: aukšta temperatūra, galvos, gerklės skausmas, kaulų laužymas, kosulys. Dažniausiai trečią parą kosulys tampa labai stiprus, todėl svarbu nesigydyti namuose, kreiptis į medikus, kad būtų laiku paskirti vaistai.

– Gripas ypač pavojingas lėtinėmis plaučių, širdies, inkstų ligomis sergantiems žmonėms, nes jis paūmina lėtinę ligą ir kyla komplikacijų, – sakė I. Skurvydienė. – Gripas veikia kraujagysles, todėl sergantiems kraujagyslių ligomis irgi yra pavojingas. 

Paprašyta patarti, kaip saugotis gripo, gydytoja sakė, kad veiksmingiausia gripo specifinė profilaktikos priemonė yra skiepai:

–  Tie, kurie norėjo apsisaugoti, jau galėjo tai padaryti – pasiskiepyti. Beje, šiemet tauragiškiai skiepijosi gana noriai – vakcinos jau nebeturime. Tačiau, matyt, nepakankamai – jei sergančių yra, vadinasi, pasiskiepijo ne visi.

Kad neužsikrėstume gripu, pasak I. Skurvydienės, svarbu apsaugos priemonės: jei kolektyve yra sergantis gripu, reikia jį siųsti namo, kad neitų į darbą, laikytis asmens higienos taisyklių, vėdinti patalpas, plauti, valyti jas drėgnu būdu, plauti rankas su muilu, būtinai gerai nusišluostyti, naudoti vienkartines nosines, jei namuose yra ligonis, jo indus laikyti atskirai.

48-ąją šių metų savaitę (lapkričio 26 d. – gruodžio 2 d.) Tauragės apskrityje sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis 64,2 atv./10 tūkst. gyventojų. Per savaitę šis rodiklis nepasikeitė. Gripo ir ŪKKTI atvejų buvo 609, iš jų 10 žmonių sirgo gripu. Tuo tarpu bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 80,7 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai (2017 m.) tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau – 70,7 atv./10 tūkst. gyventojų. Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų 48-ąją savaitę registruotas Utenos administracinėje teritorijoje, didžiausias – Kauno administracinėje teritorijoje.

Praėjusią savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti devyni vaikai ir vienas suaugęs asmuo.

 

Nesergantys, tačiau kosintys bei sloguojantys vaikai nuo šiol privalės būti priimami į darželį – sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo atnaujinama higienos norma, numatanti, kokių sveikatos sutrikimų požymių turintys vaikai negali būti priimami į priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Šia higienos norma atsisakoma perteklinių reikalavimų – esą jei vaikui bėga nosis ar jis kelis kartus sukosėjo, tai ne liga, ir jį galima vesti į darželį. Toks higienos normos pakeitimas daugeliui kelia nuostabą.

Žurnale „Žmonės“ gydytoja Rūta Merkytė-Elekšienė tvirtina, kad būtinieji mineralai, pavyzdžiui, selenas ir cinkas, yra itin svarbūs Jūsų odos, plaukų ir nagų sveikatai. Skaitydami toliau sužinosite, kodėl tokie maisto papildai kaip „Bio-Selenium + Zinc“ gali Jums padėti kur kas labiau nei Jūsų perkamos kosmetikos priemonės.

Pirmadienį Tauragėje duris atvėrė nauja gydymo įstaiga – klinika „Medicinos namai“. Jaukiai įrengtose patalpose darbuojasi du tauragiškiams puikiai pažįstami šeimos gydytojai – Gediminas Jancevičius ir Toma Geštautaitė.

Įstatymas įpareigoja tėvus kasmet iki rugsėjo 15 dienos pasirūpinti profilaktiniu vaiko iki 18 metų sveikatos patikrinimu. Vasara – atostogų metas, todėl dauguma šia prievole susirūpina mokslo metų pradžioje. Norint išvengti spūsčių prie gydytojų kabinetų, rekomenduojame vaiko sveikatos pažymėjimais pasirūpinti dar neprasidėjus naujiems mokslo metams.

Kaip ir kasmet, ugdymo įstaigas lankantiems vaikams sveikatą prieš mokslo metus pravartu pradėti tikrintis dar vasarą. Nuo birželio pirmos dienos įvestos naujovės: duomenys apie vaiko sveikatą bus pildomi elektroniniu būdu, tai gi popierinių pažymų kaip ir neliks. Tačiau kai kur vis dar reikės „popieriuko“.