2020 Liepos 04 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Ar bankomatas gali išduoti padirbtus pinigus?

  • Įkelta: 2019-11-06
Kairėje – originalus, dešinėje – padirbtas banknotas. Lietuvos banko vaizdo įrašo stop kadras

Toks klausimas kilo po spalio pradžioje pasirodžiusių net trijų policijos pranešimų apie Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvėse esančiuose bankomatuose rastų netikrų 50 ir 100 eurų banknotų. Policija aiškinasi, kas juos pagamino ir kaip jie pateko į bankomatus.

Rugsėjo pabaigoje iš Dariaus ir Girėno gatvėje esančio „Swedbank“ bankomato inkasatoriams išėmus pinigus vienas banknotas sukėlė įtarimų. Jis buvo išsiųstas į Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamentą tyrimui. Po kurio laiko gauta departamento Ekspertizės ir techninio skyriaus išvada, jog 100 eurų yra padirbti. Identiškos situacijos kilo šio mėnesio pradžioje – spalio 10 d. Dariaus ir Girėno g. bei Vytauto g. esančiuose bankomatuose aptikta po padirbtą 50 eurų banknotą.

Pasiteiravome „Swedbank“, ar bankomatas galėjo juos išduoti klientui.

„Kaip veikia tariamai padirbtų banknotų sulaikymas ir patikra? Jei banknotas bankomate būna atpažintas kaip tariamai padirbtas, jis automatiškai patalpinamas atskirame sulaikytų ir brokuotų pinigų skyriuje, kuris skirtas tik įtariamai padirbtiems banknotams saugoti. Tuomet pinigų tvarkymo funkcijas atliekanti inkasavimo bendrovė perduoda iš bankomato išimtus banknotus, kurie galimai neatitiko mokumo požymių, teisėsaugos institucijoms. Bankomato technologija funkcionuoja taip, kad bankomate sulaikytas tariamai padirbtas banknotas negali būti išduotas klientams“, – atsakė Saulius Abraškevičius, „Swedbank“ atstovas spaudai.

Pasak Gretos Kęsminaitės, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresniosios specialistės, tokie atvejai, kaip minėtieji, yra reti, dažniausiai netikri pinigai aptinkami inkasuojant pinigus prekybos vietose.

„Šiuo metu turime pradėtus 26 ikiteisminius tyrimus, 2 jų baigti. Dažniausiai padirbti pinigai randami inkasuojant pinigus parduotuvėse, prekybos centruose, kitos prekyvietėse ir, žinoma, dalis bankomatuose“, – situaciją komentavo G. Kęsminaitė.

Apie tai, kaip aptinkami padirbti pinigai, Tauragę kuruojančio Lietuvos G4S Klaipėdos skyriaus inkasatoriai komentuoti atsisakė. Lietuvos bankas skelbia, jog padirbti pinigai paprastai aptinkami perskaičiavimo metu – kai grynųjų pinigų tvarkytojai juos surenka iš parduotuvių bei kavinių ir perskaičiuoja specialia sertifikuota įranga. 

Kaip atskirti, ar banknotas padirbtas? Tiek Lietuvos bankas, tiek žiniasklaida yra paviešinusi vaizdo įrašų, kuriuose specialistai lygina banknotus. Gretinant originalų ir padirbtą tikro banknoto krašte esanti hologramos juostelė paprastai būna kur kas spalvingesnė ir vartant labiau tviska prieš šviesą. Be to, banknotą pakėlus prieš šviesos šaltinį originaliame išryškėja apsauginis siūlelis.

Apie 14 val. gavę pranešimą apie degantį automobilį į pilies prieigas atskubėjo dvi gaisrinės autocisternos. Laimei, prasidedantį gaisrą automobilio „Toyota Avensis“ savininkai jau buvo spėję numalšinti patys.

Kaip informuoja policija, apie nelaimę pranešta apie 16.30 val. Iš Palangos atvykęs vyras tuo metu lankė Pužų kaime (Skaudvilės sen.) gyvenančius gimines.

Tvenkinyje rado kūną
  • Įkelta: 2019-10-31

Vakar, apie 10.20 val., Šidagių kaimo tvenkinyje rastas 71 metų vyro lavonas.

Šeštadienio popietę  Pušyno gatvėje, netoli didžiojo turgaus esančiame garažų masyve aptiktas vyro kūnas. Policijos pareigūnai pradėjo tyrimą mirties priežasčiai nustatyti. 

Ketvirtadienio ankstų rytą į ganyklą Šikšnių k. atvykusi moteris pasigedo trijų karvių. Apie dingusias žalmarges socialiniame tinkle savaitgalį paskelbė bendruomenė „Sartupietis“. Prašoma žmonių pagalbos, kreiptasi ir į policiją. 

Policija praneša,  kad viename iš Tauragėje esančių bankomatų aptiktas padirbtas 100 eurų banknotas. Kad pinigai netikri, paaiškėjo atlikus ekspertizę.

Sesuo apvogė brolį?
  • Įkelta: 2019-10-09

Policijos suvestinėje skelbiama, jog dėl pasigestų pinigų į pareigūnus kreipėsi 65-erių vyriškis. Solidi suma iš namų dingo esą po to, kai po viešnagės  išvyko sesuo.

Vakar, pirmadienį, Tauragės AVPK gautas pareiškimas, jog Joniškės kaime gyvenantis vyriškis pasigedo 17 tūkst. eurų.

 

Kova su piratavimu internete įgauna apčiuopiamų rezultatų. Jau anksčiau blokuota prieiga prie lietuviškos svetainės „Linkomanija“, kuri buvo tapusi nelegalių filmų, muzikos ir kitos autorinėmis teisėmis apsaugotos kūrybos vagišių meka. Praėjusią savaitę Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) priėmė sprendimą įpareigoti interneto tiekėjus blokuoti prieigą prie dar dviejų nelegaliu turiniu besidalijančių svetainių: filmai.in ir torrent.ai.

Vakar, apie 12.20 val. policijai pranešta apie smaugvirvės kilpoje rastą 48 metų vyro kūną. Pareigūnus iškvietė mirusiojo tėvas.

Policija praneša, jog į pareigūnus kreipėsi moteris, savo namuose aptikusi slaptą vaizdo stebėjimo kamerą.

Trečiadienį, apie 14 val., namuose, Tarailių gatvėje, rastas šešiasdešimties metų moters kūnas.

Tai, kad kažkas bandė laužtis į jos šeimos butą, pastebėjo po pamokų grįžusi trylikametė.

Praėjusią savaitę „Tauragės vandenys“ teritorijoje sunkiai susižalojo nuo kopėčių nukritęs darbuotojas. Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimų darbo saugos pažeidimų.

Šiąnakt jau gerokai po vidurnakčio pranešta apie smurto protrūkį Miško gatvėje, Neblaivus keturiasdešimtmetis išgertuvių metu kumščiais auklėjo savo tėvą.

Už nelegalią prekybą alkoholiu rugpjūčio pradžioje nubaustas Šilalės rajono gyventojas savo klientų neišsižadėjo. Policija praneša, jog dar kartą atlikus kratą paaiškėjo, kad viskas po senovei – alkoholiu ir toliau prekiaujama.

Nepaisant to, kad policija taiko aktyvias kontrolės ir prevencijos priemones, vykdo reidus bei aktyviai patruliuoja, taurelės mėgėjų tai neatgraso. Įvykių suvestinėje – vėl pranešimas apie vidury baltos dienos sustabdytą neblaivų vairuotoją.

Pasidarbavo ilgapirščiai
  • Įkelta: 2019-08-27

Policija praneša, jog per pastarąsias dvi dienas nuo kišenvagių nukentėjo du tauragiškiai. Vieno jų piniginė pagrobta iš neužrakinto automobilio.

Penktadienį po vidudienio Šilalės ir Purienų g. sankryžoje įvyko metalinė avarija. Įvykio kaltininkas į alkotesterį įpūtė beveik tris promiles, dėl ko pateko į belangę.

Trečiadienio vakarą iš trečio daugiabučio aukšto iškrito 37 m. moteris. Moterį išvežus į ligoninę buvo nustatyta kaukolės pamato lūžis, stuburo slankstelio lūžis ir kitus daugybinius kaulų lūžius. Policijai yra aiškūs du vyrai, kurie yra galimai susiję su šiuo įvykiu.

Antradienio vakarą policijos pareigūnai skubėjo į Pagramantį. Rastas moters kūnas su sužalojimais ant veido.

Kunigiškiuose rastas neaiškiomis aplinkybėmis miręs vyriškis. Policija praneša, jog ant nelaimėlio kūno matomi išoriniai sužalojimai.

Knygų mėgėjai Pilies aikštėje neberas visą vasarą veikusios lauko skaityklos. Apie tai paskelbė bibliotekininkai, mat savaitgalį ji buvo suniokota pasidarbavus chuliganams.

Policija praneša, jog penktadienio vakarą nenustatyti asmenys užpuolė tris Ukrainos piliečius, juos sumušė taip, kad užsieniečiams prireikė medikų pagalbos. Maža to, į akis pripurškė ašarinių dujų.

Rugpjūčio 18 d. apie 18 val. degė automobilis BMW kelyje Nr. 147 Tauragė – Jurbarkas, ties 11 km. Gaisro metu sudegė automobilio salonas, neapgadinta išliko bagažinė.