2020 Gegužės 31 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Baldai – ne duona: medienos sektoriui smogė dvi krizės

  • Įkelta: 2020-05-13
„F.B. Production“ direktorius Audrius Šimkevičius (viršuje), „Alanto“ vadovas Juozas Kniukšta

Dėl koronaviruso pandemijos pasaulyje ir šalyje paskelbto karantino medienos sektorius Lietuvoje susidūrė su didžiuliais iššūkiais. Krizę jaučia visi Valstybinės miškų urėdijos padaliniai, taip pat ir Tauragės. Tačiau, pasak padalinio vadovo Raimondo Matemaičio, be darbo niekas nesėdi. Sunkumų patiria ir viena populiariausių verslo sričių Tauragėje – baldų gamyba.

Medienos sektoriui smogė dvi krizės

Valstybinių miškų urėdija skelbia jau kovo mėnesį gavusi pirmuosius signalus, kad žaliavinės medienos ir miško kirtimo liekanų pirkėjai svarsto nepirkti medienos, o balandį jau beveik pusė pirkėjų pranešė stabdantys medienos pirkimus. Pirmąjį metų ketvirtį medieną iš Valstybinių miškų urėdijos įsigijo 287 įmonės, per pastarąsias kelias savaites perkančiųjų liko 145.

Pasikeitusią paklausą medienos sektoriuje galima fiksuoti  ir stebint didmeninę prekybą  elektroninėje žaliavinės medienos ir miško kirtimo liekanų pardavimo sistemoje (EMPS), administruojamoje UAB „Baltpool“: balandį Valstybinių miškų urėdija turėjo organizuoti 1,5 karto daugiau aukcionų trumpalaikėms sutartims sudaryti, palyginus su šių metų I ketvirčio vidutiniu mėnesio aukcionų kiekiu.

Valstybinių miškų urėdijos veiklai ir medienos sektoriui įtakos turėjo ne tik viruso pandemijos sukelta krizė. Dar praėjusiųjų metų viduryje nepaprasta padėtis medienos sektoriuje susidarė Europos miškus užpuolus viršūniniam žievėgraužiui ir vėjavartoms. Medžių kenkėjui pažeidus didžiulius plotus, tokios šalys kaip Vokietija, Austrija, Čekija, Lenkija bei Baltarusija atliko daug sanitarinių kirtimų – dėl to rinkoje atsirado didžiulis medienos perteklius, kuris lėmė kainos kritimą.

2020 m. pirmojo pusmečio žaliavinės medienos pardavimo aukcionus, lyginant su atitinkamo laikotarpio aukciono kainomis 2019 m., buvo stebimas vidutinis žaliavinės medienos kainos sumažėjimas 36 proc. – nuo 56,4 iki 36,1 euro už kietmetrį. Dėl mažesnio parduoto kiekio įmonė uždirbo 8,7 mln. eurų mažiau, o dėl kainos kritimo – 13,1 mln. eurų mažiau.

Net 93 proc. Valstybinių miškų urėdijos pajamų sudaro prekyba mediena. Mediena yra ir vienas svarbiausių Lietuvos išteklių, sukuriantis apie 5 proc. viso šalies BVP.

R. Matemaitis: „Situacija nėra tragiška“

Tuo tarpu Valstybinės miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio vadovas Raimondas Matemaitis nusiteikęs ne taip pesimistiškai – jis sako, kad situacija jų padalinyje nėra tragiška.

– Taip, medienos pirkimas mažėja, kirtimus irgi mažinam. Visus kirtimus esam sustabdę, vykdom tik vėjovartų kirtimus. Kovo pradžioj praėjo audra „Laura“, išvartė nemažai medžių, per 10 tūkst. kub. m, jos ne susikoncentravusios, o pasklidusios, kas apsunkina jų sutvarkymą. Mano žiniomis, prieš savaitę jau buvo apie 7 tūkst. kub. m likviduota. Iš jų daug malkinės medienos, bet yra ir rąstų, – sakė jis.

Pirkimų, pasak jo,  sumažėjo maždaug 50 proc. Būna, kad pirkėjai bando atsisakyti anksčiau sudarytų sutarčių, bet ieškoma sprendimo būdų. Tai sprendžia įmonės vadovybė. Žinoma,  stengiamasi atsižvelgti į aplinkybes – juk kai kurios medienos perdirbimo įmonės neturi kur realizuoti savo produkcijos arba uždarius sienas nebegali jos išvežti. Tiesa, yra ir tokių, kurios dirba stabiliai.

– Ieškome įvairių variantų. Kartais pratęsiamas atsiskaitymo terminas, kartais pirkimai perkeliami į kitus ketvirčius. Ypač investuotojams, t. y. įmonėms, kurios turi investuotojo statusą, ilginami atsiskaitymo periodai, jie gali būti pratęsiami maksimaliai iki 90 dienų, o ne iki 45 dienos, kaip buvo iki šiol. Bet yra tam tikrų sąlygų, – teigė R.Matemaitis.

Tragiška situacija, pasak jo, buvo kovo viduryje: buvo darbai medelyne, kur reikėjo nurauti arba persodinti, arba į kitus padalinius atiduoti per 4 mln. sodinukų ir sėjinukų – mat jie tiekiami dar 9 kitiems padaliniams – Biržams, Kuršėnams, Mažeikiams, Kretingai ir kt. Tauragės padaliniui reikia maždaug milijono sodinukų, dar 3 skirti kitiems padaliniams.

– Prasidėjo karantinas, o reikėjo atlikti medelyno darbus, iškasti sodmenis, juos išpikiuoti, persodinti sėjinukus – pasodinti miškuose apie  250 ha – padaryti miško atkūrimą. O dar „gavom“ vėjovartas. Medelyno darbai jau visiškai eina į pabaigą, sodinimą miške irgi baigiamas, paskutiniai hektarai, vėjovartų apie trečdalį likvidavom, liko nemažai, nes daug jų yra sunkiai pasiekiamose vietose, pavieniai medžiai, tai pabrangina likvidavimo darbus. Planai yra iki birželio likviduoti visas vėjovartas.

– Neturėjom tokio momento, kad neturėtume ką veikti – kaip tik šis pavasaris ypatingai darbingas, – teigė R. Matemaitis.

Pasak jo, urėdijoje dirba 138 nuolatiniai darbuotojai, dabar dar medelyne 25 sezoniniai, taigi jam tenka didelė atsakomybė už žmonių darbo vietas, už laiku išmokamą atlyginimą.

Paklaustas apie finansinę padėtį, R. Matemaitis sakė, kad atlyginimų išmokėjimas, darbuotojų išlaikymas yra prioritetas, tai akcentuota ir paskutinio vadovų pasitarimo metu. Žinoma, pasak jo, kas bus toliau, prognozuoti sunku.

Medienos pardavimai, pasak įmonės vadovo, kai kuriomis savaitėmis šiek tiek atsigaudavo, bet apskritai mažėja apie 50 proc. Tiesa, per pirmąjį metų ketvirtį buvo pateikė daugiau nei planuota, taigi šiek tiek „užbėgta į priekį“.

Baldai – ne duona

Tauragėje nemažai baldus gaminančių įmonių. Kaip gi laikosi jos?

UAB „Taubaldis“, gaminanti korpusinius baldus pagal individualius projektus, veikia jau daugiau nei 20 metų. Ji gamina įvairius stalus, kėdes, baro kėdes ir kėdutes, suolus, virtuvinius kampus, komodas ir spintas. Pagal individualius projektus įmonė gamina virtuvės, miegamojo, svetainės, jaunuolio, vonios ir prieškambario baldus. Jos direktorius Sigitas Stumbra, paklaustas, kaip įmonė išgyvena šį sunkų laikotarpį, neslepia – situacija sudėtinga.

– Karantinas mus labai paveikė, – pasakojo jis. – Gamyba dar šiek tiek dirba, bet jau pradedam stoti, o užsakymų beveik visai neturim.

Pasak jo, gamyba stoja todėl, kad visą šį laiką visos jų parduotuvės (jos įkurtos Vilniuje, Kaune, Alytuje) buvo uždarytos. Tai gal gamina „į sandėlį“?

– Gal apyvartinių galit duot? – nelinksmai šypteli direktorius. – Sandėliai seniai pilni, jei jūs nuperkat, sandėlius galim bemat užpildyti. Be to, įmonės specifika tokia, kad gaminti „į sandėlį“ nelabai išeina – baldai gaminami pagal individualius užsakymus: užsakovas apžiūri pavyzdžius parduotuvėje, išsirenka projektą, spalvą ir kt. ir užsisako.

Tai gal galima būtų prekiauti internetu?

– Internetinė prekyba mums netinka. Prieš užsisakydamas žmogus nori pamatyti, pačiupinėti baldą, įsitikinti, kad jis kokybiškas. Jei perka kėdę, nori ant jos pasėdėti, pažiūrėti, ar jam ji patogi.

Dabar darbuotojai vykdo turimus užsakymus, baiginėja juos. Kai jie bus atlikti, pasak direktoriaus, gali tekti gamybą ir visiškai stabdyti.

– Prieš savaitę parduotuvės jau atidarytos, tačiau kas iš to, baldai – ne duona, kad kiekvieną dieną valgyt reikėtų – niekas jų pirkti neskuba, – sako S. Stumbra. – Vienas-du žmonės per dieną praeina nuo karantino galvas pravėdinti, ir viskas.

Direktorius teigia, jog sustabdė ir žaliavų pirkimus.

– Neperkam dabar nieko. Kaip dabar gali pirkti, jei nežinai, ar reikės? Kiek turim, tiek turim.

Paklaustas, ar neteko atleisti darbuotojų, S. Stumbra sakė, kad kai kuriuos darbuotojus teko atleisti, dalis – prastovoje.

Pagal rekvizitai.lt, iki pandemijos, vasario 25 d. duomenimis, įmonėje dirbo 48 darbuotojai, balandžio 24 d. buvo 43.

Stringa verslas vienoje sėkmingiausių įmonių

Užimtumo tarnybai pranešta apie vienos sėkmingiausių Tauragės įmonių – „F.B.Production“ grupinį darbuotojų atleidimą. Tarnybos duomenimis, balandžio 24 d. ši įmonė pranešė, kad bus atleidžiamas 31 darbuotojas.

Įmonė eksportuoja medienos gaminius – grindų segmentus – į įvairias užsienio šalis. Pagal rekvizitai.lt, kovo 24 d. įmonėje dirbo 84 darbuotojai, vidutinis atlyginimas – 1560,94 eurų „ant popieriaus“. Pernai „F.B. Production“ pateko į daugiausiai pelno mokesčio Mokesčių inspekcijai sumokėjusių šalies įmonių 500-tuką.

„F.B.Production“ direktorius Audrius Šimkevičius sako, kad eksportas visai sumenko – užsakymų  į užsienio šalis sumažėjo mažiausiai per pusę. „Į priekį“ niekas nebeužsisako. Įmonė dirba su Europos ir Amerikos šalimis.

– Patys matote, kas ten darosi. Ką dar gali pasakyti?  – „Tauragės žinioms“ sakė jis. – Niekas juk nežino, kaip čia bus toliau. Kaip bus, taip bus. Svarstom, ieškom sprendimų. Yra su žmonėmis bendru susitarimu pasirašyti atleidimai nuo birželio 15 dienos. Jeigu rinka atsigaus, aš labai džiaugsiuos jų neatleisdamas.

„Alantas“: dirbam normaliai

Į 25-uosius gyvavimo metus įžengusi baldus gaminanti UAB „Alantas“ tauragiškiams, ir ne tik, puikiai žinoma. Įmonė per karantiną darbų nenutraukė.

– Darbų apimtys kiek sumažėjo, bet dirbam, – pasakojo įmonės vadovas Juozas Kniukšta, – jau trys savaitės yra sustojusi „Ikea“ linija. Gamindavom jiems tam tikras spintų dalis, tačiau dabar visi didieji „Ikea“ fabrikai yra sustoję, parduotuvės uždarytos. Kadangi ir mes priklausom nuo to paties didelio katilo, tai ir jų dalių kol kas nereikia. O šiaip visas fabrikas dirba normaliai.

Prastovoje, pasak jo, yra tik nedidelė grupė darbuotojų, 8 ar 9 žmonės – tie, kurie dirba prie „Ikea“ linijos. Įmonė gamina baldus pagal užsakymą, o kadangi visos parduotuvės buvo uždarytos, užsakymų irgi gerokai sumažėjo. Dabar parduotuvės jau dirba, vadovas tikisi, kad užsakymų pamažu vėl padaugės. Ankstesnių užsakymų neatšaukė niekas, tačiau, pasak jo, yra dalis užsakymų, kai klientai prašo palaukti, kol kas neatvykti į namus matuoti, nes baiminasi viruso.

Apskritai J. Kniukšta sako esąs nusiteikęs optimistiškai – pasak jo, svarbiausia, kad visi sveiki.

– Svarbiausia, kad tas virusas neįsimestų, tada tai būtų tragedija. O kol visi sveiki, dirbam ir viskas gerai, – sakė „Alanto“ vadovas.

 

 

Šalyje užsitęsus karantino laikotarpiui, „Tele2“ siūlo itin patrauklias sąlygas išmaniesiems įrenginiams įsigyti. Išsirinkti išmanųjį telefoną, planšetę ar kompiuterį galite jau dabar, o mokėsite už jį vėliau. Pasiūlymu galima pasinaudoti operatoriaus salonuose ir internetinėje parduotuvėje www.tele2.lt.

Karantinas tapo dideliu iššūkiu verslui, todėl šiandien svarbu imtis skubių veiksmų, kad verslo veikla kuo greičiau atsigautų. Reaguodamas į dabartinę situaciją, mobiliojo ryšio operatorius „Tele2” paruošė specialius pasiūlymus, kurie padės sustiprinti verslo strategiją, padidinti verslo procesų efektyvumą ir sumažinti veiklos kaštus.

Andriaus Vaičiūno laikrodžiai „Tauras“ – jau pamėgti tauragiškių. Pats kūrėjas tiki, jog kraštiečiams imponuoja gimtojo miesto simbolika, o laikrodžiai, jo nuomone, yra svarbiausia aprangos detalė kiekvienam žmogui. Nors Lietuva įkliuvusi į karantino pinkles, A. Vaičiūnas rankų nenuleidžia – gegužės antrojoje pusėje pristatys jau aštuntąją riboto leidimo kolekciją „Ąžuolas“. Kuo kolekcija bus ypatinga bei į ką reikėtų kreipti dėmesį renkantis laikrodį, tauragiškis sutiko pasidalinti su „Tauragės žinių“ skaitytojais.

Lietuvoje švelninant karantino apribojimus, prie kai kurių prekybos ir paslaugų vietų jau tįsta eilės, o užėję žmonės turi laikytis saugaus atstumo. Panašiai piko metu spūstys ima formuotis ir internete, tačiau kol vieni priversti tenkintis lėtesniu ryšiu, turintys galingiausią šviesolaidinį internetą vienodai greit naršo visada. 

Vartotojas negalės atsisakyti renginių organizatoriaus pasiūlyto kupono vietoj per karantiną atšaukto renginio, ketvirtadienį nusprendė Seimas.